Więcej o kompetencjach cyfrowych
Kompetencje cyfrowe to nie tylko obsługa komputera i programów. Wraz z postępem technologicznym zmienia się ich zakres i definicja. Dziś za kompetencje cyfrowe uważa się umiejętność korzystania z danych i informacji, umiejętność porozumiewania się i współpracy, tworzenie treści cyfrowych, programowanie, kompetencje związane z cyberprzestępstwem. W związku z pojawiającymi się nowymi zawodami oraz rozwojem technologicznym pojawia się zapotrzebowanie na nowe kwalifikacje i umiejętności u pracowników. Dlatego tak ważne jest stałe uczenie się i podnoszenie swoich kompetencji cyfrowych, niezbędnych w coraz bardziej nasyconym cyfrowo społeczeństwie. Na znaczeniu zyskują umiejętności takie jak: wyszukiwanie, przeglądanie i filtrowanie danych w sieci, ocena jakości i wiarygodności źródeł czy obsługa baz danych i arkuszy kalkulacyjnych.
Jak przebiega ocena kompetencji cyfrowych
Ocena będzie polegała na przeprowadzeniu testu w formie elektronicznej ankiety badającej kompetencje cyfrowe w następujących obszarach:
- umiejętność korzystania z informacji i danych,
- komunikacja i współpraca,
- tworzenie treści cyfrowych,
- bezpieczeństwo,
- rozwiązywanie problemów.
Ankiety przeprowadzane mogą być indywidualnie, lub w grupie – w umówionym terminie. Po przeprowadzeniu ankiety, przeanalizowaniu jej wyników, Doradca klienta na kolejnej wizycie omówi z klientem jej efekty.
Co jeśli poziom kompetencji cyfrowych jest niewystarczający
Adekwatnie do planów zawodowych klienta i wyników ankiety zostanie podjęta decyzja o skierowaniu na szkolenie uzupełniające poziom kompetencji cyfrowych.
W przypadku niewystarczającego poziomu kompetencji cyfrowych, przed uzyskaniem skierowania na wybraną formę wsparcia w ramach ww. projektu (np. przed stażem, szkoleniem indywidualnym, pracami interwencyjnymi, dotacjami itp.) konieczne będzie podniesienie kompetencji cyfrowych.
Szkolenie ma wymiar 25 godzin i odbywać się będzie w Kartuzach przez 5 dni. Więcej informacji w terminie późniejszym.
Podstawy prawne tego rozwiązania
Wymóg ten wynika z "Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027" z dnia 15 marca 2023 r. Ocena i wzmocnienie kompetencji cyfrowych to jeden z głównych postulatów Gwarancji dla Młodzieży (Youth Guarantee) – inicjatywy Unii Europejskiej skierowanej do ludzi młodych. W Polsce Gwarancje dla młodzieży uwzględniło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w Planie realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce.
Kartuzy, dn. 07.09.2023 r.
