Powiatowy Urząd Pracy w Kartuzach prowadzi nabór Wniosków o przyznanie bonu na kształcenie ustawiczne w ramach:
- środków Funduszu Pracy lub
- projektu pn. „Rozwój i praca II" realizowanego w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).
Osoby zainteresowane rozwojem zawodowym mogą skorzystać z bonu na kształcenie ustawiczne, który pozwala na dofinansowanie różnych form podnoszenia kwalifikacji. Bon stanowi gwarancję sfinansowania bezrobotnemu lub poszukującemu pracy wskazanego przez niego kształcenia ustawicznego.
Wsparcie w ramach bonu może obejmować:
- finansowanie kosztów udziału w szkoleniach lub
- finansowanie kosztów studiów podyplomowych lub
- finansowanie kosztów potwierdzenia nabycia wiedzy i umiejętności lub kosztów uzyskania dokumentów potwierdzających nabycie wiedzy i umiejętności.
Wnioski oceniane będą w oparciu o „Zasady udzielania pomocy w nabywaniu wiedzy, umiejętności lub kwalifikacji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kartuzach”.
SPOSÓB SKŁADANIA WNIOSKÓW:
Aktualny druk Wniosku o przyznanie bonu na kształcenie ustawiczne dostępny jest na stronie internetowej kartuzy.praca.gov.pl (Dla bezrobotnych i poszukujących pracy -> Dokumenty -> Szkolenia).
Wniosek można złożyć:
- drogą pocztową;
- w siedzibie Urzędu w godzinach 8:00-15:00;
- w przypadku podpisywania wniosku Profilem Zaufanym – na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą e-PUAP https://epuap.gov.pl/ Kartuzy/pup_kartuzy/SkrytkaESP;
- na adres e-Doręczeń: AE:PL-99199-12541-WBFIR-148.
Zapraszamy do składania wniosków. Więcej informacji uzyskasz u swojego Doradcy ds. zatrudnienia.
Uwaga!
Szczegółowa procedura związana z realizacją bonu na kształcenie ustawiczne w roku 2025 uregulowana została w „Zasadach udzielania pomocy w nabywaniu wiedzy, umiejętności lub kwalifikacji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kartuzach”.
Urząd, po ocenie wniosków, będzie decydował w ramach jakiego limitu środków wniosek będzie realizowany.
Kilka słów o projekcie
Wsparciem w ramach projektu będą mogły zostać objęte osoby bezrobotne, w szczególności osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj.:
• osoby młode w wieku 18-29 lat*,
• osoby w wieku 55 lat i starsze,
• osoby długotrwale bezrobotne,
• osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych,
• osoby z niepełnosprawnościami,
• kobiety,
• osoby sprawujące opiekę nad dziećmi, osobami z niepełnosprawnościami czy osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
*Specjalne wymogi dotyczące procesu aktywizacji osób do 30 roku życia (18-29 lat)
Zgodnie z założeniami ww. projektu wsparcie osobom bezrobotnym do 30 roku życia (18-29 lat) udzielane będzie wyłącznie podmiotom uwzględniającym co najmniej jedną z Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP) lub branż kluczowych istotnych dla rozwoju województwa pomorskiego - subregionu powiatu kartuskiego.
ISP 1 Technologie offshore i portowo-logistyczne,
ISP 2 Technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie,
ISP 3 Zielona energia – Technologie ekoefektywne,
ISP 4 Wspólne Zdrowie – Technologie medyczne w zakresie zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska, jako jednego wspólnego ekosystemu.
Branże kluczowe dla powiatu kartuskiego:
- budowlana;
- drzewno-meblarska;
- kreatywna;
- metalowo-maszynowa;
- turystyczna, czasu wolnego i MICE;
- tworzyw sztucznych.
Więcej o zakresie przedmiotowym Inteligentnych Specjalizacji Pomorza oraz branżach kluczowych dla powiatu kartuskiego w załączonych poniżej dokumentach.
Udział osób bezrobotnych do 30 roku życia (18-29 lat) poprzedzony zostanie przeprowadzeniem oceny umiejętności cyfrowych i w przypadku potrzeby szkoleniem w tym zakresie.
Kartuzy, dnia 16.07.2025 r.