W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Opublikowane 20.08.14 - Zmodyfikowany 3 Lata temu.
Zasoby informacji zawodowych to informacje do samodzielnego wykorzystania przez osoby zarejestrowane i niezarejestrowane, udostępniane przez powiatowe oraz wojewódzkie urzędy pracy (centra informacji i planowania kariery zawodowej) w ich siedzibach w ramach pomocy udzielanej tym osobom.
Zasoby informacji zawodowych są udostępniane w postaci papierowej, audiowizualnej lub elektronicznej, w tym na stronach internetowych odpowiednio powiatowego lub wojewódzkiego urzędu pracy.
Opublikowane 29.04.16 - Zmodyfikowany 21 dni temu.
Barometr zawodów to krótkookresowa (jednoroczna) prognoza zapotrzebowania na zawody.
Barometr jest badaniem jakościowym przeprowadzonym na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce. Barometr dostępny jest też na poziomie województw.
Barometr dzieli zawody na trzy grupy:
Zawody deficytowe– to zawody, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, ponieważ zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielkie.
Zawody zrównoważone– to zawody, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważa się).
Zawody nadwyżkowe – to zawody, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz dużą liczbę kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawcy.