Urzędy pracy mierzą się z wieloma wyzwaniami. Są w przededniu nowych przepisów prawnych, które układają na nowo pracę, priorytety, cele, działania. Ale wyzwania pozostają te same – jak zapewnić bezrobotnym pracę i pracodawcom odpowiednich pracowników, jak ludzi młodych wprowadzić na rynek pracy?
O wymaganiach współczesnego rynku pracy 8 maja 2025 r. w Stężycy debatowali przedstawiciele różnych środowisk – samorządowych, gospodarczych i edukacyjnych. W trakcie Konferencji zorganizowanej przez Powiat Kartuski oraz Powiatowy Urząd Pracy w Kartuzach poszukiwano odpowiedzi na wyzwania przed jakimi stoi dziś rynek pracy.
Wydarzenie miało miedzypowiatowy wymiar. W konferencji wzięły udział delegacje partnerskich powiatów: łowickiego, poznańskiego, świdnickiego i tatrzańskiego oraz przedstawiciele powiatu wadowickiego, kościerskiego i bytowskiego.
Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Kartuzach zaprezentowali działania w zakresie aktywizacji zawodowej. Podkreślano konieczność analizy trendów, podążania za wymogami, kreatywności w planowaniu działań. Podstawą każdego działania jest współpraca – konieczna dla efektywności działań. O współpracy z pracodawcami, szkołami, pracownikami innych instytucji opowiadał Bartłomiej Kęska, Kierownik działu pośrednictwa pracy PUP Kartuzy.
Iwona Cyrocka, koordynatora sieci poradnictwa zawodowego w powiecie kartuskim, wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach prezentowała efekty współpracy doradców zawodowych z wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w powiecie kartuskim. Trafne wybory zawodowe, kreowanie postaw przedsiębiorczych na etapie edukacji szkolnej mają ogromne znaczenie na dalsze losy absolwentów na rynku pracy. Każda współpraca w tym zakresie poprawia jakość udzielanego wsparcia.
W trakcie debaty: „Młodzi na rynku pracy – nasze wyzwanie”, jej uczestnicy doszli do wniosku, że od naszego spojrzenia na kwestię „pokolenia Z” wchodzącego na rynek pracy zależy „wykorzystanie” ich potencjału.
W debacie wzięli udział:
-
- Gabriela Kowalska, Dyrektor Zespołu Szkól Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie
- Dominika Lewna – specjalista ds. rekrutacji i szkoleń w firmie „Mielewczyk”
- Paweł Kowalewski – Członek Zarządu Powiatu Kartuskiego
- Małgorzata Pawlak – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu
- Tadeusz Kotlarski – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy
Każdy z uczestników wniósł ważny głos w dyskusji. Spojrzenie edukacji, samorządu, pracodawcy i urzędów pracy pozwoliło na wyciągnięcie kreatywnych wniosków. Młodzi oczekują w nas mentora we wprowadzaniu w realia pracy, ale my także możemy uczyć się od nich otwartości na zmiany, wykorzystywania nowych technologii, innego stawiania priorytetów w zakresie godzenia życia z pracą.
O tym, jak ważne jest podnoszenie umiejętności pracowników PUP w kontekście projektu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku w tym zakresie, mówiła Dagmara Maciejewska Starszy inspektor wojewódzki, Koordynator Zespołu Realizacji Projektów Rynku Pracy WUP Gdańsk. Projekt „Pomorska Pracownia Rozwoju Umiejętności Publicznych Służb Zatrudnienia” ma na celu wzmocnienie potencjału pracowników urzędów pracy i partnerów w kontekście dopasowania działań do potrzeb pomorskiej gospodarki.
Sztuczna inteligencja – możliwości wykorzystania w instytucjach publicznych. Pod takim hasłem Marcin Młyński, fundacja CODE:ME, specjalista nowych technologii przekonywał uczestników konferencji, że AI może być pomocna w wielu aspektach pracy, a ludzka kreatywność to jest coś, czego maszyny nie zastąpią.
Współczesny rynek pracy wymaga adaptacji do ciągłych zmian, szczególnie technologicznych, ciągłego podnoszenia kwalifikacji i kompetencji. Zawartość merytoryczna konferencji była odpowiedzią na te wyzwania.
12.05.2025 r.