Programy aktywizacyjne i projekty urzędu - Powiatowy Urząd Pracy w Kartuzach


Zawartość stron

Akademia

Powiat Kartuski / Powiatowy Urząd Pracy w Kartuzach informuje,
 iż realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską
ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
 
pn. „Akademia rozwoju zawodowego – I edycja"
 
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego
Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020,
Poddziałanie 5.2.1 Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy – mechanizm ZIT.
 
 
Cel główny projektu:
Zwiększenie możliwości zatrudnienia osób bezrobotnych w wieku 30 lat i więcej pozostających bez pracy w powiecie kartuskim.
 
Uczestnicy projektu:  
53 osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kartuzach (z wyłączeniem osób przed ukończeniem 30 roku życia), dla których został ustalony I lub II profil pomocy.
 
Zaplanowane formy wsparcia:
I. PORADNICTWO ZAWODOWE, w tym:
  1. 1. Rekrutacja
Rekrutacja do projektu prowadzona będzie na bieżąco i stanowić będzie rekrutacje na poszczególne formy wsparcia. W ramach rekrutacji przeprowadzone zostaną spotkania -informacje grupowe oraz spotkania indywidualne z doradcami zawodowymi.
  1. 2. Porady indywidualne i grupowe.
W ramach poradnictwa zawodowego uczestnicy/czki skorzystają z indywidualnych porad zawodowych celem określenia problemów zawodowych i ustalenia ścieżki aktywizacji, grupowych porad zawodowych mających na celu nabycie przez uczestników/czki umiejętności poszukiwania zatrudnienia. Dla każdej z osób w ramach projektu opracowanych zostanie Indywidualny Plan Działania. Ponadto uczestniczki projektu dodatkowo skorzystają z poradnictwa zawodowego realizowanego przez Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku, które realizować będzie poradnictwo oparte o metody dotychczas niestosowane w PUP mające na celu diagnozę talentów/kompetencji.

II. BRANŻOWE SPOTKANIA INFORMACYJNO-REKRUTACYJNE W CENTRUM INTEGRACJI SPOŁECZNEJ W OSTRZYCACH.
W ramach zadania zaplanowano organizację w siedzibie partnera tj. w CIS w Ostrzycach spotkań rekrutacyjno-informacyjnych dla osób bezrobotnych, które pozwolą na wyłonienie uczestników, ścieżki zawodowej w zakresie opieki nad osobami starszymi.

III. SZKOLENIA
W projekcie zaplanowano organizację następujących szkoleń indywidualnych dla 22 osób bezrobotnych:
  1. 1. Szkolenia w zakresie prawa jazdy uprawniające do wykonywania zawodu kierowcy, w tym:
  •  Prawo jazdy kat. C+E - 2 os.
  •  Prawo jazdy kat. D- 2 os.
  •  Kwalifikacja na przewóz osób -2 os.
  •  Kwalifikacja na przewóz rzeczy - 5 os.
  1. 2. Szkolenie w zakresie tapicerstwa z egzaminem czeladniczym -2 os.
  2. 3. Szkolenie w zakresie krawiectwa z egzaminem czeladniczym - 2 os.
  3. 4. Szkolenie w zakresie spawania – 5 os.
  4. 5. Szkolenia w zakresie magazyniera z obsługą wózka jezdniowego – 4 os.
  5. 6. Szkolenie w zakresie obsługi maszyn budowlanych – 2 os.
Za uczestnictwo w szkoleniach przysługiwać będzie stypendium.
 
IV. STAŻE
Dla 17 osób bezrobotnych, w tym głównie kobiet zaplanowano organizację staży u pracodawców, którzy zadeklarują zatrudnienie uczestników po ich zakończeniu. Staże realizowane będą zgodnie z programem stażu ustalanym indywidualnie dla każdego stażysty. Celem stażu jest nabywanie przez uczestnika/czkę umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy. Staże organizowane będą zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Za uczestnictwo w stażu przysługiwać będzie stypendium. Większy udział kobiet w tej formie wsparcia wynika z trudniejszej sytuacji kobiet na powiatowym rynku pracy, co ma odzwierciedlenie w statystykach dot. ilości osób bezrobotnych powiatu (kobiet i mężczyzn).

V. PRACE INTERWENCYJNE
Dla 20 osób bezrobotnych, w tym głównie kobiet zaplanowano organizację prac interwencyjnych u pracodawców. Prace interwencyjne bezpośrednio ułatwią bezrobotnym powrót na rynek pracy, ponieważ polegają na zatrudnieniu bezrobotnego przez pracodawcę z częściowym dofinansowaniem pracodawcy wynagrodzenia przez urząd pracy. PUP zwraca pracodawcy, który zatrudnił w ramach prac interwencyjnych część kosztów poniesionych na wynagrodzenia oraz składki skierowanych bezrobotnych w wysokości uprzednio uzgodnionej. Okres refundacji wynosić będzie do 6 m-cy. Większy udział kobiet w tej formie wynika z trudniejszej sytuacji kobiet na powiatowym rynku pracy, co ma odzwierciedlenie w statystykach dot. ilości osób bezrobotnych powiatu (kobiet i mężczyzn).

VI. JEDNORAZOWE ŚRODKI NA PODJĘCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
2 osoby bezrobotne u których, w wyniku rozmów doradczych, zdiagnozowane zostaną cechy przedsiębiorcze i które zdecydują się na założenie działalności gospodarczej i przedstawią oceniony pozytywnie (przez komisję w PUP) pomysł na biznes przyznane zostaną jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej zgodnie  z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

VII. POŚREDNICTWO PRACY
Zadanie polegać będzie głównie na znalezieniu uczestnikom miejsc stażowych i miejsc zatrudnienia (subsydiowanego oraz miejsc pracy po ukończeniu danej formy wsparcia).
 
Wartość dofinansowania projektu wynosi 509 279,23 PLN, w tym ze środków europejskich 455 670,89 PLN i dotacji celowej z budżetu krajowego 53 608,35 PLN.
 
Okres realizacji projektu: 01.08.2017 r. – 31.12.2018 r. 

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę